BURJ AL BABAS SPA

BURJ AL BABAS SPA

Sarot,sarot  termal,sarot termal vadi,sarot vadi,sarot palace,sarot termal palace,palace,sarot palas,sarot country,sarot termal country,country,sarot vadi,sarot otel,sarot termal otel,otel,burj,al,babas,burj al,burj al babas,sarot babas,thermal,bolu,bolu sarot,bolu sarot termal,bolu sarot termal vadi,bolu sarot termal palas,bolu termal palas,sarot babas,termal,sarot kaplıcaları,sarot termal kaplıcaları,sarot termal otel bolu,Mudurnu termal,Mudurnu termal otel,bolu Mudurnu termal,sarot devremülk,sarot termal devremülk,bolu devremülk

 SPA Latince “Salus Per Aguam” kelimesinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. Spa nedir? Kelime anlamı su ile gelen rahatlıktır. Bu sözcük dışında genellikle “Sanus Per Aquam” da kullanılır. Suyun iyileştirici gücünü kullanarak çeşitli rahatsızlıklara çözüm bulmak ve ayrıca estetik ve güzelliği kazanmak amaçlanır. Hizmetlerin verildiği merkeze de bu ad verilmektedir.

Spa’nın Tarihçesi – En Eski Tedavi Yöntemlerinden SPA

Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan SPA’nın savaşlarda yaralanan askerleri iyileştirmek için kullanıldığı biliniyor. İnşa edilen dev banyolarda Romalı askerler tedavi edilir. Daha sonra 14. yüzyılda Belçika’da kurulan bir merkezde yine savaş gazilerinin ruhsal ve fiziksel tedavileri gerçekleştirilir.

Sonrasında Avrupa’ya yayılarak kaplıca da kullanılması ile birçok terapiyi kapsamıştır. Hidroterapi denilen hastaların fonksiyonel kayıplarını suyun gücü ile tekrar kazandırmak olan yöntemle birlikte gelişmiştir. Ayrıca estetik ve güzellik merkezlerine de isim vermiş olan SPA  kaplıcaların da kapsamına girmiştir. Türkiye’de de oldukça yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

Spa Birliğinin Yapmış Olduğu Sınıflandırma

En çok tercih edilen açıklamalarıyla sunduğumuz bu çeşitlerin yanı sıra Yolcu Gemisi-Cruise Spa ve Günlük Spa (Spa kulübü) gibi birçok şekilde sınıflandırılmıştır. En çok rağbet gören ve özelikle turizme de hizmet eden çeşitleri:

1.Medikal/Sağlık/Tıbbi Spa: Sağlık personelleri tarafından geniş çerçevede uygulanan Spa hizmeti bakımı da yapan modern tedavi hizmetidir.

 1. Tatil/Otel/Dinlenme Yeri/ Resort Spa:Herhangi bir tatil beldesinde, otel bünyesinde profesyonelce yönetilen ve her yeniliği takip eden yanında wellness ve fitness gibi hizmetlerin birlikte sunulması
 2. Termal/Kaplıca/Mineral Spa:Kaplıcanın kaynağından çıktığı yerde kurulan termal otellerin suyla gelen doğal mineral, deniz suyu ve termal çamuru spa hizmetleriyle birleştirerek hidroterapi gibi
 3. Sarot,sarot  termal,sarot termal vadi,sarot vadi,sarot palace,sarot termal palace,palace,sarot palas,sarot country,sarot termal country,country,sarot vadi,sarot otel,sarot termal otel,otel,burj,al,babas,burj al,burj al babas,sarot babas,thermal,bolu,bolu sarot,bolu sarot termal,bolu sarot termal vadi,bolu sarot termal palas,bolu termal palas,sarot babas,termal,sarot kaplıcaları,sarot termal kaplıcaları,sarot termal otel bolu,Mudurnu termal,Mudurnu termal otel,bolu Mudurnu termal,sarot devremülk,sarot termal devremülk,bolu devremülk

Spa Nasıl Uygulanır? – Buhar Hamamından İsveç Masajına Bir Sağlık Yolu

SPA Türkiye’de yeni yeni oturmaya başlayan SPA yöntemi genellikle otellerde uygulanmaktadır. Termal otellerin de bünyesinde bulunan hizmet için ayrıca özel merkezler de açılmıştır. 6 değişik biçimde uygulanan SPA yöntemlerine:

Buhar hamamı: Su buharlarının vücuda uygulanarak toksinlerin atılmasını sağlayan masaj türü.

İsveç Masajı: Bel, ayak ve kol bölgelerine uygulanan masajlardır.

Thalasso: Deniz suyunun kullanılarak yapılan terapi yöntemi.

Tuz peelingi: Kalın tuz parçaları kullanılarak yapılan ve vücuttaki ölü hücrelerin atılmasını sağlayan masaj.

Aromaterapi: Çeşitli çiçekler ve bitkilerin kullanılması ile uygulanan canlandırıcı ve rahatlatıcı terapi yöntemi.

Fango: Çamur banyosu şeklinde uygulanan ve kan dolaşımını hızlandıran uygulama.

Daha çok Asyalı masajı uzmanlarının maharetli ellerinden yapılan Spa masajları tercih edilmektedir.

Spa’nın Yararları – Hiç Olmadığınız Kadar Sağlıklı Olmanız Mümkün

SPA yöntemlerinin hem ruhsal hem de fiziksel birçok yararı bulunuyor. Bunlardan bazıları:

 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Vücuttaki ölü derileri atar.
 • Cilt problemlerini ortadan kaldırır.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlar.
 • Vücuttaki yağların atılmasına ve cildin pürüzsüzleşmesine yardımcı olur.
 • Ruhsal rahatlama sağlar ve uyku bozukluğu, gerginlik gibi sorunların atlatılmasını sağlar.
 • Romatizmal rahatsızlıkların giderilmesine yardım eder.
 • Stres, yorgunluk gibi sorunları giderir ve kişiye enerji verir.
 • Kasları yumuşatır ve eklem rahatsızlıklarını giderir.

Egzotik Spa Masajı Keyfi – Aromatik Yağlarla Rahatlama

Uygulama esnasında kullanılan doğal bitkisel yağ karışımları, kokuları ve masaja olan sağlıklı etkileriyle tamamlayıcı tedavisel etkenlerdir. Odunsu kokular ağırlıklı tütsüler ve rahatlatan müziklerde terapiler gibi masaj konusunda oldukça etkilidir.

Daha çok geleneksel Bali masajlarının uygulandığı Spa merkezlerinde şu spa masajı çeşitleri de uygulanır.

 • Abhyanga,
 • Shiroabhyanga,
 • Shirodhara,
 • Taş masajı,
 • Tai masajı,
 • Shiatsu

Özellikle relaks masajlar vücudunuzun birçok bölgesini rahatlatacak ve tüm yorgunluğunuzu almaya yetecektir.

SPA nedir ve ne anlama gelir?

SPA kelimesi esasen Latincede “Selus Per Aqua” yani “Sudan Gelen Sağlık” veya “Su ile Gelen Sağlık” anlamlarına gelir. Zaten SPA’nın kökenleri de Romalılara uzanmaktadır. Zaman içinde Avrupa’ya yayılan SPA temel olarak su aile yapılan terapi ve bakımları kapsar. Bu hizmetlerin sunulduğu yerler ise SPA veya Spa Merkezi olarak tanımlanır.

Spa bakımlarında su ile birlikte, doğal ve şifalı taşlar, aromatik yağlar ve profesyonel masaj teknikleri de uygulanmaktadır. Spa merkezine gelenler bu masajlardan veya bakımlardan istedikleri birini seçebilirler.

Spa bakımlarının selülit tedavisinden, cilt bakımına veya stres atıcı masajlara kadar çeşitli türleri olabilir. Spa nedir, ne işe yarar diye merak edenlere cevabımız ise şu olacaktır; spa masajları ve bakımları ile günün stresinden uzaklaşmak, canlanmak, rahatlamak, anti selülit tedavisi görmek, yüz, cilt bakımı yapmak, temizlenmek yani her türlü terapiden faydalanmak mümkündür.

Spa’nın tanımı, şifalı sular ile yapılan bakım demektir. Spa pazarı epey gelişmesine rağmen Türkiye’de yeni gelişmekte olan bir sektördür. Görünüşe göre dünyanın her ülkesinde spa başka bir anlam ifade ediyor ama genel anlamda bakıldığında her birinin ortak noktası güzellik ve o Ülkenin Kültüründe güzellik kavramının ne manaya geldiğidir. Spa, hızla gelişmekte olan bir kavram ve dünyanın birçok yerindeki resort ve Otel komplekslerinde yer almaya devam ediyor. Spa merkezlerini diğer merkezlerden ayıran özellikler, mekanın girişinden başlıyor. Müzik sistemi ve dekoruna kadar, hoş kokulu mumlardan ışık sistemine kadar kullanılan kozmetik malzemeleri de dahil merkeze gelen kişiye ruhsal ve bedensel hizmet sunuyor.  Spa müşterileri genelde vücut bakım Programlarını tecih ediyor. Rahatlatıcı aroma yağları ile salt body peeling’in kombine edilerek masaj teknikleriyle kişiye uygulanan bu bakım, hem vücudu, hem de ruhsal rahatlatmayı sağlıyor. Masaj yağı İçeriğindeki turunçgil aromaları sayesinde kan dolaşımını hızlandırıp, vücuda zindelik kazandırırken, tuz vücut peelingle de cildi ölü deriden arındırıyor. Toz halindeki deniz Bunun ardından yosununu su ile kıvamlaştırarak kişinin komple vücuduna sürülmesi sağlanıyor. Streç Filmlerle bandajlayarak dermolife cihazına kişi yatırıldıktan sonra titreşim usulüyle kan dolaşımının hızlandırılması ve Cihazın püskürttüğü aroma Buhari ile de vücudun toksinlerden arındırılması sağlanıyor. Cihazda bulunan farklı renk YANSIMALARI, renk terapisi de yaparak kişinin ruhsal Yönden dinlenmesine ve rahatlamasına olanak veriyor. Bunun yanında kullanılan bir diğer yöntem de deniz Tuzları ve yosunlarıdır. Bunlar, Mineralleri bakımından zengin ve aynı zamanda içeriklerinde cilt proteini olan elastini artıran ön maddeleri içerirler. Bu sebepten dolayı, üyesi bulunduğunuz merkezlerde bu tarz uygulamalara çok dikkat etmelisiniz. Tüm bu uygulamaların amacı, vücudun su ve tuz dengesini ayarlaması, bedene enerji kazandırmaları, yorgunluğu ve ağrıyı almaları ve az önce de değindiğim gibi cilt proteini olan elastinin yeniden yapılanmasını sağlamaktır.

Sarot,sarot  termal,sarot termal vadi,sarot vadi,sarot palace,sarot termal palace,palace,sarot palas,sarot country,sarot termal country,country,sarot vadi,sarot otel,sarot termal otel,otel,burj,al,babas,burj al,burj al babas,sarot babas,thermal,bolu,bolu sarot,bolu sarot termal,bolu sarot termal vadi,bolu sarot termal palas,bolu termal palas,sarot babas,termal,sarot kaplıcaları,sarot termal kaplıcaları,sarot termal otel bolu,Mudurnu termal,Mudurnu termal otel,bolu Mudurnu termal,sarot devremülk,sarot termal devremülk,bolu devremülk

BURJ AL BABAS AQUA PARK

YALOVA ARMUTLU SPA

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir